•  
  •  

Gelir idaresi daire başkanlığının belirlediği kriterlere göre Elektronik ortamda hazırlanan ve kağıt fatura ile aynı niteliklere sahip olan Kağıda basılmadan satıcıdan alıcıya sunucular aracılığıyla iletilen faturadır.

E-Fatura Nedir?

Nedir?

Elektronik ortamda kesilen faturalar e-Fatura mükellefleri arasında otomatik olarak gönderilir ve alınır. e-Fatura kağıt çıktısı yasal geçerliliği olmayan bir belgedir.

Yalnızca e-İrsaliye yerine geçen e-Faturaların gerekli şartlar yerine getirildiğinde, kağıt çıktısı yasal olarak e-İrsaliye yerine geçmektedir.

Mükellef Misin?

Gelir idaresi tarafından tebliğlerde belirtilen yasal ciro hadlerini aşan kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri birbirlerine karşılıklı elektronik ortamda fatura hazırlamak ve göndermek, almak zorundadır.

e-Fatura mükellefi olup e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunanlar “5 Milyon TL ve üzeri brüt satış hasılatına sahip olanlar, EPDK lisanslı şirketler (bayiler dahil), motorlu taşıtlar (imal,  ithal,  bayiler) ÖTV III,  internet aracılığı ile satış kiralama işlerine internet siteleri yoluyla aracılık edenler, internet reklamları yayınlayan internet reklam hizmet aracıları, komisyoncu veya tüccar olarak sebze – meyve ticareti yapanlar ve bavul ticareti yapan”  firmalardır.

Zorunlu olarak uygulamaya geçiş yapması gereken e-Fatura mükelleflerinin yanı sıra gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına geçiş yapabilmek mümkündür.

Nasıl Kullanırım?

e-Fatura kullanıcısı olmak için Gelir İdaresi Daire başkanlığına e-Fatura başvurusu yapılması gerekmektedir.

Başvuru öncesi Kamu Sertifikasyon Merkezine mali mühür veya e-imza başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Kamu SM’den mali mührünüz size ulaştıktan sonra gelen sim kartı yerleştirerek e-Fatura başvurunuzu www.efatura.gov.tr adresine bağlanarak yapabilirsiniz.

Sizi Arayalım

e-Fatura hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Uzman ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

e-devlet-logo

E-Devlet.com.tr bir edevlet kapısı değildir. Uyumsoft A.Ş. ait bir markadır. E-Fatura, E-Arşiv, E-İrsaliye, E-Defter ve diğer tüm i-Dönüşüm ürünlerinin sergilendiği bir Dijital Dönüşüm platformudur.

ADRES

Çiftehavuzlar Mah. Eski Londra Asfaltı Cad. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknoparkı A1 Blok – Kat:2 – No:201 P.K. 34220 Esenler / İstanbul / TÜRKİYE

TELEFON NUMARASI

+90 (212) 467 33 33 (Pbx.)